چگونه یک مجموعه از براش های چندکاره در ایلوستریتور بسازیم

چگونه یک مجموعه از براش های ترکیبی چند منظوره در Illustrator ایجاد کنیم (Blend Art Brush)

در این مقاله ی آموزشی همه چیز را در مورد Blend Brush ها در Adobe Illustrator یاد خواهید گرفت. این Brush ها با لبه‌های نرم اغلب برای اضافه کردن هایلایت ها، سایه‌ها یا جزئیات استفاده می‌شوند، یک گنجینه واقعی برای طراحی‌های شما هستند. در اینجا یاد می‌گیرید چطور بعضی از آنهایی را که بیشتر استفاده می شوند را خلق کنید. پس بیایید شروع کنیم!

یک پروژه جدید را ایجاد کنید

برنامه ی ایلوستریتور را اجرا کنید ، سپس به منوی File رفته ، گزینه ی New را برای باز کردن یک سند خالی کلیک کنید. یک نام برای نامگذاری پروژه وارد نمائید و بعد ابعاد را مشخص کنید. سپس برای واحد اندازه گیری ، Units را روی Pixels و Color Mode را روی RGB تنظیم کنید. سپس به منوی Edit رفته ، Preferences را انتخاب و روی گزینه ی General کلیک کنید تا گزینه ی Keyboard Increment را با مقدار ۱ پیکسل تنظیم کنیم. این تنظیمات در طول فرآیند طراحی به شما کمک خواهند کرد.

مقدمه ای کوتاه

دو روش برای ایجاد اشکال ترکیبی وجود دارد :

توسط ابزار Blend (کلید میانبر W) و یا از منوی Object ، انتخاب گزینه ی Make. حداقل تعداد شکل مورد نیاز برای استفاده از این تکنیک ، دو عدد شکل می باشد. استفاده از شکل های متنوع ، مسیرها ، رنگ ها ، گرادینت ها ، Stroke ها و Transparencies مجاز است.

افکت Blend ، یک افکت پویا است. این به این معنی است که در هر زمانی ، بعد از ایجاد یک شی ترکیبی ، می توانید شکل شی ، موقعیت ، رنگ ها و یا گرادینت را تغییر دهید. فقط از ابزار انتخاب Direct Selection برای انتخاب اشکال استفاده کنید. به این ترتیب Blend ها به طور زنده تغییر خواهند کرد. برای تغییر پارامترهای شی Blend شده ، روی ابزار Blend در نوار ابزار ، دوبار کلیک کنید و یا به منوی Object رفته ، گزینه ی Blend را انتخاب و روی Blend Option کلیک کنید. حالا به گزینه ی Specified Steps توجه خواهیم کرد.

با استفاده از Blend ، شما می توانید بین رنگها ، سایه ها و یا حتی رنگ های مختلف یک جابجایی نرمی را بدست آورید. اگر Opacity یک شکل را با صفر تنظیم کنید ، شما یک شکل ترکیب شده ی نرم بدست خواهید آورد. این به شما این امکان را می دهد که براش هایی با لبه های نرم ایجاد کنید که می توانید برای اضافه کردن هایلایت ها و سایه ها در طراحی هایتان از آنها استفاده نمائید. برای مثال ، چیزهایی که در مطالب بعدی یاد خواهید گرفت.

ساخت یک Blend Art Brush سفید در سایز کوچک

قدم اول

ابزار Ellipse را بردارید(کلید میانبر L) و یک بیضی با سایز ۱۰۰ در ۳ پیکسل به رنگ سفید رسم کنید. با استفاده از ابزار Direct Selection (کلید میانبر A) ، تنها نقطه ی سمت راست و چپ این بیضی را انتخاب و روی دکمه ی Convert selected anchor points to corner در Control panel کلیک کنید.

قدم دوم

با انتخاب بیضی سفید رنگ ، به منوی Object رفته ، گزینه ی Path را انتخاب و روی Offset Path کلیک کنید و یک Offset با مقدار ۱٫۲- اعمال نمائید. در نتیجه ، شما یک شکل کوچکتر در مرکز بدست خواهید آورد. Opacity شکل بزرگتر را با مقدار صفر مقدار دهی کنید ، سپس هر دو شکل را انتخاب کرده ، به منوی Object رفته ، گزینه ی Blend را انتخاب و روی Blend Options کلیک کنید. در این پنجره ، Spacing را روی Specified Steps تنظیم و مقدار عددی را ۲۵ قرار دهید.

قدم سوم

حالا ، شکل حاصله را گرفته و به پنل Brushes بیندازید و گزینه ی Art Brush انتخاب و روی Ok کلیک کنید. در پنجره باز شده ، یک نام مناسب برای این براش وارد کرده و بقیه تنظیمات را همانطور که هستند ، باقی بگذارید و روی دکمه ی Ok کلیک کنید.

من این Blend Brush Art را اغلب با ورژن سیاه رنگ آن استفاده می کنم ، که در موردش بعداً صحبت خواهیم کرد.

ساخت یک Blend Art Brush سفید در سایز بزرگ

قدم اول

برای ایجاد یک Blend Brush بزرگتر ، باید از یک بیضی بزرگ تر شروع کنید. در این مورد ، یک بیضی ۲۰۰ در ۵ پیکسل ، با رنگ سفید کفایت می کند. نقاط چپ و راست نرم این بیضی را ، همانطور که در مرحله قبلی انجام دادید به نقاط تیز تبدیل کنید. حالا، به منوی Object رفته ، Path را انتخاب و روی Offset Path کلیک کنید و مقدار Offset را با ۲٫۲- پیکسل مقدار دهی کنید تا یک شکل کوچک تر در مرکز بدست آید. مقدار Opacity بیضی بزرگتر را با مقدار صفر تنظیم کنید. همانطور که هر دو شکل در حالت انتخاب شده هستند ، به منوی Object رفته ، Blend را انتخاب و روی Make کلیک کنید و به طور پیش فرض ، دوباره همان تنظیمات را اعمال کنید.

قدم دوم

شکل حاصله از Blend را گرفته و به پنل Brushes بکشید و گزینه ی Art Brush را انتخاب و روی Ok کلیک کنید. یک نام مناسب وارد کرده و روی Ok کلیک کنید. این نامها مهم هستند ، چون دفعه بعد که شما احتیاج به Blend Brush ها خواهید داشت (یک هفته ، یک ماه) ، باید براحتی به یاد داشته باشید که هر براش چطور به نظر می آید و چه شکلی است.

قدم سوم

حالا اجازه دهید این دو Blend Brush را در طراحی مورد استفاده قرار دهیم تا تفاوت بین آنها را ببینید. من یک شکل ساده ی ۳بعدی را برای این مثال استفاده کرده ام. توجه داشته باشید که چطور Blend Brush ساخته شده با سایز ۱۰۰ در ۳ پیکسل ، واضح تر و تیزتر ، و Blend Brush ساخته شده با سایز ۲۰۰ در ۵ پیکسل نرم تر به نظر می آید. هر چقدر که ارتفاع بیضی افزایش می یابد ، قسمت بادکرده ی براش در ناحیه ی مرکزی قرار می گیرد.

نمونه ی دیگر استفاده از Blend Art Brush

ساخت یک Blend Brush سیاه رنگ

قدم اول

این نسخه ی سیاه رنگ Blend Brush سفید رنگی است که در شروع با سایز ۱۰۰ در ۳ پیکسل ساخته شد. از یک بیضی سیاه رنگ ۱۰۰ در ۳ پیکسل شروع کنید ، سپس نقاط نرم سمت چپ و راست را به نقاط تیز تبدیل کنید. یک Offset با مقدار ۱٫۲- پیکسل اعمال کنید تا یک شکل کوچکتر در ناحیه ی مرکزی بدست آورید ، سپس Opacity بیضی بزرگتر را به مقدار صفر درصد تغییر دهید. در نهایت گزینه ی Spacing را با مقدار Specified Steps و مقدار عددی ۲۵ مقدار دهی نمائید.

قدم دوم

در اینجا نسخه ی سیاه رنگ Blend Brsuh سفید رنگ ساخته شده است. این بار با یک بیضی سیاه رنگ ۲۰۰ در ۵ پیکسل شروع کنید و مراحل مشابه قبل را دنبال کنید.

قدم سوم

این دو Blend Brush سیاه رنگ را به پنل Brushes کشیده و با یک نام مناسب ذخیره نمائید.

نمونه ی دیگر استفاده از یک Blend Brush سیاه رنگ

با استفاده از این براش ، یک سایه ی برجسته ، به منظور نمایش موج و شیب سایه ی پارچه ایجاد کرده ایم.

همچنین می توانید از این براش ها برای اضافه کردن جزئیات در نقاشی هایتان استفاده کنید ، همانطور که من در تصویر زیر بر روی بدن مار و برای اضافه کردن عمق برای چشمان آن استفاده کرده ام. اگر به یک رنگ متفاوت نیاز دارید ، می توانید به پنل Brushes رفته و با دابل کلیک کردن روی براشی که ساخته بودید ، فیلد Colorization را به مقدار Tints تغییر دهید. حالا به راحتی می توانید رنگ Blend Brush را با انتخاب رنگ Stroke به هر رنگ دلخواهی تغییر دهید.

ساخت یک Blend Brush سفید زاویه دار

قدم اول

Blend Brush هایی که تاکنون ایجاد شدند ، همه متقارن و در مرکز قرار گرفته بودند ، اما بعضی وقتها شما احتیاج دارید براشی مانند براش بعدی داشته باشید. ابزار Ellipse را بردارید (کلید میانبر L) و یک بیضی با سایز ۱۱۰ در ۵ پیکسل ایجاد کنید و شکل آنرا ، همانطور که در زیر نشان داده شده است تغییر دهید. نقطه ی سمت راست را انتخاب و روی Convert selected anchor points to corner کلیک کنید تا تیزتر شود. سپس موقعیت و اندازه ی دستگیره ی نقطه ی سمت راست را مانند تصویر تغییر دهید. همانطور که شکل در حالت انتخاب قرار دارد ، به منوی Object رفته ، Path را انتخاب و روی گزینه ی Offset Path کلیک کنید و مقدار ۲- پیکسل را در فیلد Offset وارد کنید تا یک شکل کوچکتر بدست آورید.

شکل قرمز رنگ نشان داده شده در زیر را ، با استفاده از کلید جهت نمای راست ، به سمت راست حرکت دهید. هر دو شکل را با رنگ سفید پر کنید ، اما Opacity شکل بزرگتر را با عدد صفر مقدار دهی کنید. حال میتوانید هر دو شکل را با هم ترکیب کنید یا به اصطلاح Blend کنید. برای این منظور به منوی Object رفته ، Blend را انتخاب و روی گزینه ی Make کلیک کنید (کلید میانبر Alt+Ctrl+B).

قدم دوم

یک کپی از شکلی که ساختیم ایجاد کنید ، برای این کار ، شکل را انتخاب و کلید میانبر Ctrl+C را فشرده و سپس کلید میانبر Ctrl+V را بفشارید. حال هر دو شکل را با رنگ سیاه پر کنید. بقیه ی تنظیمات باقی مانده ، مانند مراحل قبل می باشد که انجام دادیم ، Opacity شکل بزرگتررا روی عدد صفر قرار دهید (مانند شکل) . شکل حاصله ، نسخه ی سیاه رنگ براش سفید ما خواهد بود.

قدم سوم

هر دو براش سیاه وسفید را ، جداگانه گرفته و به پنل Brushes بکشید و به صورت Art Brush ذخیره کنید.

نمونه دیگری از موارد استفاده ی Blend Art Brush

من در ِیک پروژه دیگر، برای نشان دادن هایلایت روی اشکال از Blend Art Brush ها استفاده کرده ام که نمونه اش را در تصویر زیر مشاهده می نمائید. فراموش نکنید که شما هر زمان که دلتان بخواهد می توانید رنگ براش خود را با تغییر Colorization به Tints تغییر دهید . برای این کار ، به راحتی روی براش مورد نظر دو بار کلیک کرده و گزینه ی Colorization ؤا به Tints تغییر دهید ، حال با تغییر رنگ Stroke ، رنگ براش شما تغییر خواهد کرد. شما همچنین می توانید با کاهش Stroke weight یک براش واضح تر و تیزتر و با افزایش Weight ، یک براش نرم تر بدست آورید.

ایجاد یک براش ترکیبی پراکنده

ابزار Ellipse را بردارید (کلید میانبر L) و سه عدد دایره ، با ابعاد نشان داده شده در تصویر زیر را رسم ایجاد کنید. آنها را با رنگ سفید پر کرده ، سپس Opacity هر کدام را طبق مقادیر نشان داده شده تنظیم کنید. حال ، هر سه دایره را انتخاب و روی دکمه های Vertical Align Center و Horizontal Align Center در پنل Align کلیک کنید. هنگامی که هر سه دایره در حالت انتخاب شده هستند ، به منوی Object رفته ، Blend را انتخاب و روی گزینه ی Make کلیک کنید(کلید میانبر Alt+Ctrl+B) ، حال دوباره مقدار Spacing را روی Specified Steps تنظیم و مقدار ۲۵ را در فیلد مربوطه وارد نمائید.

قدم دوم

شکل های حاصله را گرفته و به داخل پنل Brushes بکشید و گزینه ی Art Brush را انتخاب کنید . یک نام برای براش خود وارد کرده و بقیه تنظیمات را همانطور که هستند باقی گذاشته و روی Ok کلیک کنید. شما همچنین می توانید نسخه ی سیاه رنگ این براش را ایجاد وذخیره کنید اگر تمایل داشتید. اگر چهار عدد بیضی سفید مسطح را به شکل یک ستاره روی یک شکل ترکیبی قراردهید ، حتی می توانید یک براش درخشنده ی پراکنده ایجاد کنید.

قدم سوم

تصویر زیر یک مثال ساده ی نحوه ی استفاده از براش ترکیبی پراکنده است. در تصیور زیر دو مسیر موج دار وجود دارد که هر دو با سه عدد براش سفید ، سیاه و زاویه دار که در مراحل قبل ساختیم ، ایجاد شده اند. حال می توانید تنظیمات هر کدام از براش ها را به دلخواه خود تغییر دهید تا آنطور که شما دوست دارید به نظر برسند. برای مثال ، روی براش مورد نظر دوبار کلیک کلیک کنید. با مقادیر موجود بازی کنید تا زمانی که به شکل دلخواه خود برسید. من معمولاً مقادیر Size و Scatter را تغییر می دهم و همیشه Rotation را با Path مقدار دهی می کنم.

کلکسیون براش های ترکیبی خود را ذخیره کنید

متوقف نشوید! مراحلی که تاکنون توضیح داده شد را دنبال کنید تا بتوانید انواع براش ها با شکل ها و سایزهای متنوع ایجاد کنید. حال ، یک نگاهی به پنل Brushes بیندازید و اطمینان حاصل کنید که هر براشی که میخواستید در پنل ، ذخیره شده است و هر براش نامربوطی که در این پنل وجود دارد را حذف کنید. شما نمی توانید براش هایی را که به رنگ سفید ایجاد کرده اید را ببینید ، برای همین نامگذاری براش خیلی مهم است و اینجا به کار می آید.

در مرحله بعدی ، منوی Brush Libraries را باز کرده و گزینه ی Save Brushes را انتخاب کنید. یک نام برای کلکسیون خود مانند Blend Brushes انتخاب کنید و روی دکمه ی Save کلیک کنید. حالا می توانید به این براش ها در هر زمان که میخواهید ، دسترسی داشته باشید. برای این کار کافی است به پنل Brush ها رفته و روی منو کلیک کنید و از موی باز شده گزینه ی User Defined را برگزینید تا به براش هایی که توسط شما ایجاد شده است دسترسی داشته باشید.

تبریک ! شما این پروژه را هم به اتمام رساندید.

حالا شما براش های ترکیبی را در دستان خود دارید و می توانید هایلایت ها ، سایه ها و جزئیات را در طراحی های خود استفاده کنید. اگر در آینده درمقاله ای در مورد براش های ترکیبی (Blend Brush) نوشتم ، حالا دیگر شما به خوبی می دانید که در مورد چه چیزی داریم صحبت می کنیم.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای مورد نیاز با * مشخص شده اند.پر کردن این فیلد ضروری است *

کانال تلگرام بهزاد دیزاین

به کانال ما بپیوندید

عضو شدن
بستن