چگونه یک لوگوی وبلاگ در ایلوستریتور بسازیم

در آموزش امروز، با نگاهی دقیق به روند ساخت یک آیکون وبلاگ ، ما با یکی دیگر از پروژه های طراحی آیکون آشنا خواهیم شد.

مهم نیست که شما یک طراح باتجربه هستید یا صرفاً قصد شروع کار را دارید، ما قصد داریم مشاهده کنیم که چطورساخت یک لوگوی وبلاگ با استفاده ازیک جفت اشکال هندسی اولیه که ما اینجا و آنجا ایجاد خواهیم کرد ساده می تواند باشد.

بنابراین اگر شما همیشه می خواستید که خودتان آیکون وبلاگ خود را طراحی کنید ، اما دقیقاً نمی دانستید که از کجا و چطور شروع کنید، این مقاله بایستی راه عالی برای سفر خلاقانه شما باشد.

چگونگی تنظیم و ایجاد یک فایل پروژه جدید

همانند هر پروژه جدید، برای ایجاد یک سند جدید و تنظیمات مناسب خودمان به منوی File رفته گزینه ی New (یا کلیدهای ترکیبی Ctrl+N را بفشارید) که تنظیمات زیر را در آن وارد کنیم:

Profile: Web
Number of Artboards: 1
Width: 128 px
Height: 128 px
Units: Pixels

حالا روی زبانه ی Advanced یا More Settings کلیک کنید و تنظیمات زیر را انجام دهید:

Color Mode: RGB
Raster Effects: Screen (72 ppi)
Preview Mode: Default

نکته : اکثر تنظیماتی که نشان داده شده است ، هنگامی که شما قسمت Profile را روی Web قرار می دهید، بطور اتوماتیک تنظیم خواهند شد، تنها چیزی که شما به طور دستی تنظیم خواهید کرد قسمت Width و Height خواهد بود.

نحوه تنظیم لایه ها

پس از اینکه سند جدید خود را ایجاد کردیم ، باید چند لحظه ای وقت گذاشته و ساختار پروژه مان را با استفاده از یک جفت لایه پیاده سازی نمائیم، تا اینکه بتوانیم لایه ی آیکون مان را از لایه ی اصلی جدا کنیم.

برای انجام این کار ، به سادگی پنل Layers را باز کنید و با استفاده از دکمه ی Create New Layer دو عدد لایه بسازید، و آنها را طبق دستور زیر نامگذاری کنید:

لایه اول : reference grid

لایه دوم : icon

نحوه ایجاد شبکه ی راهنما

به محض اینکه سندمان را لایه بندی کردیم، حالا می توانیم بر روی ساخت شبکه ی راهنما تمرکز کنیم، که به ما کمک می کند تا اندازه ی واقعی آیکون را مشخص کنیم ، و یک پوشش محافظتی کوچک را به طرح تکمیل شده ی خود اضافه کنیم.

۱- قدم اول

پایین ترین لایه را انتخاب و ابزار Rectangle را با فشردن کلید M فعال کنید، سپس با کلیک روی صفحه طراحی در پنجره باز شده در هر دو فیلد عدد ۶۴px را وارد نمائید و روی دکمه Ok کلیدک کنید. این مربع را با کد رنگ F15A24 # رنگ کنید و سپس با استفاده از پنل Align گزینه ی Align to را مطابق تصویر زیر کلیک کنید و گزینه ی Align to Artboard را فعال ، سپس روی دکمه های Horizontal Align Center و دکمه ی Vertical Align Center کلیک کنید تا این مربع در مرکز صفحه طراحی قرار گیرد. حالا باید خط کش ها را فعال کنیم برای این کار کلید های ترکیبی Ctrl+R را بفشارید و سپس نشانگر موس را روی هر یک از خط کش های افقی و عمودی برده کلیک کنید و بدون رها کردن دکمه ی ماوس به داخل صفحه طراحی بکشید. همانند مرحله قبل این دو خط راهنما را انتخاب و به پنل Align بروید و روی دکمه های
Horizontal Align Center و Vertical Align Center کلیک کنید تا این خطهای راهنما در مرکز صفحه طراحی قرار گیرند.

۲- قدم دوم

یک مربع دیگر با کلیک در صفحه طراحی ایجاد کنید و مقدار ۵۶×۵۶ پیکسل را وارد کنید، سپس با کد رنگ FFFFFF # مقدار دهی کرده و مانند مراحل قبل این مریع را در مرکز صفحه طراحی قرار دهید.

۳- قدم سوم

هنگامی که هر دو شکل را در جای خود قرار دادید، آنها را انتخاب کرده و با فشردن دکمه های Ctrl+G در یک گروه قرار دهید و حتماً قبل از اینکه به مرحله بعد بروید آنها را قفل کنید.

نحوه ی ساخت آیکون وبلاگ

حالا که تنظیمات لازم را انجام دادیم ، می توانیم طراحی آیکون موردنظرمان را شروع کنیم ، که به تدریج آن را خواهیم ساخت.

۱- قدم اول

لایه ی icon را انتخاب کنید .ابزار Ellipse Tool را با فشردن دکمه ی L فعال نمائید، روی صفحه طراحی کلیک کنید و یک دایره با سایز ۵۶×۵۶ پیکسل را ایجاد نماید و یا کد رنگ FF8A3B# رنگش کنید و سپس مانند مراحل قبل به پنل Align رفته و آنرا در مرکز صفحه قرار دهید.

۲- قدم دوم

شکل نماد چت را با استفاده از یک مستطیل ایجاد خواهیم کرد. کلید M را از روی صفحه کلید بفشارید و روی صفحه طراحی کلیک کنید . سایز ۲۰×۲۸ پیکسل را وارد کنید و گوشه های این مستطیل را با مقدار ۴ پیکسل گرد نمائید. رنگ این مستطیل را با کد رنگ FFFFFF# مقدار دهی کنید. سپس آنرا با فاصله ی ۱۲ پیکسل از سمت چپ و ۱۶ پیکسل از سمت بالا نسبت به مربع سفید رنگ قرار دهید.

۳- قدم سوم

یک مربع کوچکتر با سایز ۸×۸ پیکسل ایجاد کنید و با مقدار FFFFFF# رنگ کنید، سپس این مربع را مانند تصویر زیر با فاصله ی ۸ پیکسل از سمت چپ مربع گرد بالا قرار دهید. زوم کنید و سعی کنید چک کنید که این مربع کوچک دقیقاً کنار مربع بالایی قرا گرفته باشد و هیچ فاصله ای بین این دو شکل وجود نداشته باشد.

۴- قدم چهارم

مربع کوچکی را که همین الان درست کردیم را انتخاب و ابرار Delete Anchor Point را با فشردن دکمه ی – فعال نمائید و به سادگی روی نقطه پایین و سمت راست مربع کوچک کلیک کنید تا این نقطه حذف گردد.

۵- قدم پنجم

ابتدا هر دو شکل را مانند تصویر زیر انتخاب و به پنل Pathfinder رفته و روی دکمه Unite کلیک کنید تا هر دوشکل به یک شکل واحد بزرگتر تبدیل شوند.

۶- قدم ششم

با استفاده از کلید های ترکیبی Shift+X جای رنگ Fill را با رنگ Stroke عوض می کنیم ، سپس همانطور که شکل ما در حالت انتخاب قرار گرفته در پنل Stroke گزینه ی Weight را روی ۴ پیکسل تنظیم کنید و گزینه ی Corner را روی Round Join قرار دهید.

۷- قدم هفتم

در این مرحله ابزار Rectangle را بردارید ، روی صفحه طراحی کلیک کنید و مقدار ۲۰×۳ پیکسل را وارد کنید. این مستطیل را با رنگ FF8A3B رنگ کرده و مانند تصویر زیر در مرکز صفحه قرار دهید. سپس با استفاده از Add Anchor Point Tool (کلید میانبر + ) یک نقطه ی جدید به پایین و مرکز مستطیل اضافه نمائید.

۸- قدم هشتم

ابزار Direct Selection Tool را با فشردن دکمه ی A فعال کنید ودونقطه ای را که در تصویر با مربع های کوچک مشکی مشخص کرده ایم انتخاب کنید.از کلید Shift برای انتخاب هر دو نقطه کمک بگیرید دکمه ی Shift را پایین نگاه داشته و روی هر کدام از نقطه ها کلیک کنید تا انتخاب شوند. سپس با استفاده از کلیدهای جهت نمای کیبورد این نقاط را به اندازه ۵ پیکسل به سمت بالا بکشید و یا بعد از اینکه نقاط را انتخاب کردید ، دکمه ی Enter را بزنید تا یک پنجره تنظیمات باز شود. در قسمت Vertical عدد ۵- و در قسمت Horizontal عدد ۰ را وارد کنید و روی دکمه Ok کلیک کنید.

۹- قدم نهم

دکمه ی V از روی کیبورد را بفشارید. حالا روی شکل کلیک راست کنید و گزینه ی Transform و سپس Rotate را انتخاب کنید و در پنجره باز شده عدد ۴۵- را وارد کنید تا شکل ما به اندازه ی ۴۵ درجه در جهت عقربه های ساعت بچرخد. سپس این شکل را در قسمت بالا و سمت راست همچون تصویر زیر قرار دهید.

۱۰- قدم دهم

حالا روی Stroke در قسمت بالا کلیک کنید و مقدار Weight را به مقدار ۴ پیکسل تغییر دهید و گزینه ی Corner را روی Round Join تنظیم نمائید و رنگ Stroke را با مقدار FF8A3B # پر کنید. سپس یک کپی از روی قلم خواهیم ساخت. برای این کار کلید های ترکیبی Ctrl+C را فشرده و سپس کلیدهای ترکیبی Ctrl+F را بفشارید.

۱۱- قدم یازدهم

خوب، دوباره به قسمت Stroke در قسمت بالا برگردید و Weight را از عدد ۴ پیکسل به عدد ۱۰ پیکسل تغییر دهید. سپس کلیدهای ترکیبی ]+Ctrl را بفشارید تا این لایه به اندازه یک لایه به پایین منتقل شود. حالا لایه ی قلمی که Stroke آن با عدد ۴ پیکسل مقدار دهی شده بود را انتخاب و رنگ Stroke آنرا با کد رنگ FFFFFF# پر کنید. خوب کار تمام شد. مطمئن شوید که همه ی لایه ها را انتخاب و در یک گروه قرار داده باشید قبل از اینکه پروژه را Save کنید و از برنامه خارج شوید.

کارتان عالی بود!

مثل همیشه امیدوارم که آموزش سرگرم کننده ای را پشت سر گذاشته باشید ، اما مهمتر از همه امیدوارم که موفق به یادگیری چیزهای جدید و مفیدی در روند آموزش شده باشید.

به این ترتیب ، اگر سوالی داشتید ، لطفاً سوالات خود را در قسمت نظرات بپرسید. در اسرع وقت سعی می کنم جوابگو باشم.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای مورد نیاز با * مشخص شده اند.پر کردن این فیلد ضروری است *

کانال تلگرام بهزاد دیزاین

به کانال ما بپیوندید

عضو شدن
بستن