چگونه یک افکت متن نارگیل در ایلوستریتور ایجاد کنیم

این برنامه آموزشی را دنبال کنید و یاد بگیرید که چطور یک افکت متن نارگیل بامزه ی گرمسیری را در فرم برداری ایجاد کنید. در ابتدا، ما مقداری تنظیمات را در متن ایجاد خواهیم کرد؛ سپس ما با پوست نارگیل ادامه خواهیم داد، که در آن ما از افکتها و براشها استفاده خواهیم کرد تا آن را کاملا واقع گرایانه جلوه دهیم. سپس با اضافه کردن الیاف ها روی پوسته نارگیل و یک دسته از برگ‌ها آن را کامل خواهیم کرد. اگر شما عاشق این طراحی متن هستید ، پس شروع کنید!

موارد مورد نیاز آموزش

برای تکمیل این مقاله ی آموزشی، به موارد زیر نیاز خواهید داشت:

فونت The Kids Markr را از اینجا دانلود کنید.

چگونه یک صفحه جدید در ایلوستریتور باز کنیم

برنامه ایلوستریتور را اجرا کرده وبرای باز کردن یک صفحه جدید به منوی File رفته و گزینه New را برگزینید (کلید میانبر Ctrl+N). نام فایل خود را وارد کنید ، ابعاد را تنظیم کنید و سپس پیکسل را به عنوان واحد اندازه گیری و RGB را به عنوان مد رنگی انتخاب کنید.

سپس به منوی Edit بروید. گزینه ی Preferences و بعد Generel را برگزینید. Keyboard Increment را با عدد ۱ پیکسل مقدار دهی کنید. باقی تنظیمات را مطابق تصاویر زیر تنظیم کنید. من معمولا با این تنظیمات کار می کنم ، این تنظیمات در طول فرآیند طراحی به شما کمک خواهند کرد.

چگونه متن را آماده کنیم

قدم اول

ابزار Type را بردارید (کلید میانبر T) و با فونت The Kids Marker بر روی صفحه طراحی ، متن COCOS را بنویسید و سایز فونت را با مقدار ۱۷۰pt مقدار دهی کنید. حالا گزینه ی Expand را از منوی Object برگزینید تا متن ما تبدیل به یک Shape شود ، سپس کلیدهای ترکیبی Shift+Ctrl+G را بفشارید تا Shape از حالت گروه خارج شود.

قدم دوم

پس از Expand ، شما باید پنج مسیر مرکب درپنل Layers با پنج حرف داشته باشید. در حالی که کل متن در حالت انتخاب شده است ، به منوی Object رفته ، گزینه Compound Path را انتخاب و روی Release کلیک کنید. به احتمال زیاد ، متن شما سیاه خواهد شد ، اما اشکال کوچکتر در حروف را پیدا کرده و آنها را با رنگ سفید پر کنید. حالا فقط سوراخ های کوچک وسط حروف C و O را انتخاب کرده و آنها را حذف کنید.

در این مرحله ، در پنل لایه ها شما باید پنج حرف سفید رنگ کوچک داشته باشید که ما در پوسته ی نارگیل خواهیم ساخت و حروف سیاه رنگ بزرگتر را به عنوان پوسته ی نارگیل ایجاد خواهیم کرد.

قدم سوم

فقط حروف سیاه بزرگ تر را انتخاب کنید و به منوی Object رفته ، گزینه ی Compound Path را انتخاب و روی Make کلیک کنید(کلید میانبر Ctrl+8) و در پنل Pathfinder روی دکمه ی Unite کلیک کنید تا به یک شکل واحد تبدیل شوند. شکل حاصله را با رنگ قهوه ای پر کنید و سپس به منوی Effect رفته ، گزینه ی Stylize را انتخاب و روی Inner Glow کلیک کنید و تنظیمات نشان داده شده در تصاویر زیر را اعمال نمائید.

چگونه لبه ی گوشتی نارگیل را ایجاد نمائیم

قدم اول

به حرف S توجه کنید. فقط شکل سفید کوچکتر را انتخاب کنید. ابتدا برای استفاده بعدی ، یک کپی از آنرا با فشار کلید های ترکیبی Ctrl+C و سپس Ctrl+F ایجاد کنید. حالا برای چند لحظه ای این لایه را مخفی کنید.

همانطور که حرف S در حالت انتخاب شده است ، به پنل Gradient بروید. تنظیمات نشان داده شده در تصویر زیر را اعمال کنید. سپس به منوی Effect رفته و گزینه ی Distort & Transform را برگزینید و در نهایت روی Transform کلیک کنید. در هر دو فیلد Horizontal و Vertical Scale عدد ۱۱۰ درصد را وارد کنید ، تا شکل ما کمی بزرگتر شود. بعد از این مرحله ، به منوی Effect بروید. گزینه ی Distort & Transform را برگزیده و روی Roughen کلیک کنید. تنظیمات را طبق تصویر نشان داده شده در زیر ، اعمال کنید تا لبه ی نارگیل ، کمی طبیعی به نظر بیاید.

قدم دوم

دوباره مراحل قبل را دنبال کنید و افکت ها و تنظیمات یکسان را به حروف O و C اعمال نمائید. نگران دو حرف اول نباشید ، از آنجا که آنها تکراری هستند ، یک مرتبه که قسمت گوشت نارگیل ساخته شد ، آنرا در جاهای دیگر استفاده خواهیم کرد.

در حالیکه این سه شکل در حالت انتخاب شده هستند ، به منوی Object رفته و روی Expand Appearance کلیک کنید تا افکت های اعمال شده ، بسط پیدا کنند. این شکل ها را با نام C coconut edge و O coconut edge و S coconut edge نامگذاری کنید.

چگونه قسمت داخلی گوشت نارگیل را طراحی کنیم

قدم اول

شکل های سفیدی که قبلاً ساخته بودید و پنهان کرده بودید را با کلیک روی علامت چشمها در پالت لایه ها ، آشکار کنید. و آنها را با رفتن به منوی Object و انتخاب گزینه ی Arrange و سپس کلیک بر روی Bring To Front به بالاترین قسمت لایه ها منتقل کنید (کلید میانبر [+Shift+Ctrl)

مطابق تصاویر زیر ، در قسمت Gradient رنگها را با کد رنگهای نشان داده شده پر کرده و Type را روی Linear ، سپس Angle را با عدد ۹۰ درجه مقداردهی نمائید. حال به منوی Effect بروید. گزینه ی Distort & Transform را انتخاب و روی Transform کلیک کنید. در قسمت Scale ، در دو فیلد Horizontal و Vertical عدد ۸۰ درصد را وارد کنید تا شکل O کمی کوچکتر شود. دوباره به منوی Effect بروید و گزینه ی Distort & Transform و سپس روی Roughen کلیک کنید. تنظیمات نشان داده شده در تصویر زیر را اعمال کنید تا کمی شکل ما طبیعی تر جلوه کند. شما می توانید نتیجه را در تصویر شماره ۲ ملاحظه نمائید.

قدم دوم

برای ایجاد شکل درون نارگیل حرف S ، کپی سفید رنگی را که قبلاً ساخته بودیم را در حالت انتخاب قرار دهید. از همان Gradient قبلی برای پر کردن آن استفاده کنید ، سپس به منوی Effect رفته ، گزینه ی Path را انتخاب و روی Offset Path کلیک نمائید. در فیلد Offset عدد ۶- را وارد کرده و روی Ok کلیک نمائید. شما می توانید نتیجه ی کار را در تصویر شماره ۲ ملاحظه کنید.

قدم سوم

مرحله قبلی را برای حرف C تکرار کنید.

قدم چهارم

سه شکلی که در مراحل قبل ایجاد کردیم را در حالت انتخاب قرار داده (تصویر۱) و به منوی Object بروید و روی گزینه ی Expand Appearance کلیک کنید تا افکت های اعمال شده ، بسط پیدا کنند(تصویر ۲). من شکل های حاصله را به ترتیب ، C inside coconut و O inside coconut و S inside coconut نامگذاری می کنم.

چگونه در درون افکت نارگیل ، سایه ایجاد کنیم

قدم اول

لایه ی S inside coconut را انتخاب کرده و کلیدهای ترکیبی Ctrl+C را بفشارید ، سپس کلیدهای ترکیبی Ctrl+F را بفشارید تا یک کپی ، دقیقاً روی این لایه ایجاد گردد. برای اینکه لایه ی ایجاد شده جدید را از لایه زیرین خود تشخیص دهیم ، من این شکل را به رنگ آبی تغییر داده ام(تصویر۱). سپس ابزار Ellipse را بردارید و روی صفحه طراحی کلیک کنید ، در پنجره ی باز شده ، در قسمت Width عدد ۸۴ و در فیلد Height عدد ۹۴ را وارد نموده ، روی Ok کلیک کنید. این بیضی را در سمت راست پایین حرف آبی رنگ قرار دهید(تصویر۲).

در حالیکه شکل آبی رنگ و بیضی در حالت انتخاب شده هستند ، به پنل Pathfinder رفته و روی Minus Front کلیک کنید. حال به منوی Object رفته ، Compound Path را انتخاب و روی گزینه ی Make کلیک کنید(کلید میانبر Ctrl+8).

قدم دوم

شکل بدست آمده را با رنگ خاکستری روشن پر کنید(تصویر۱) و سپس به منوی Effect رفته ، Blur را انتخاب و روی گزینه ی Gaussian Blur کلیک کنید. در قسمت Radius عدد ۲ پیکسل را وارد نموده ، روی Ok کلیک کنید.

شکل S inside coconut را دوباره انتخاب کنید. کلیدهای ترکیبی Ctrl+C را بفشارید ، سپس کلیدهای ترکیبی Shift+Ctrl+V را بفشارید تا یک کپی در بالاترین سطح لایه ها ایجاد گردد. ویژگی Fill و Stroke این شکل را روی None تنظیم نمائید. این شکل و سایه ی داخل را که به آن افکت Blur داده بودیم ، همزمان انتخاب و به منوی Object بروید. روی Clipping Mask کلیک کرده و گزینه ی Make را برگزینید(کلید میانبر Ctrl+7). شما می توانید نتیجه را در تصویر زیر مشاهده کنید.

قدم سوم

تکنیک توضیح داده شده در دو مرحله قبلی را دنبال کنید و سایه ی درون حروف C و O را ایجاد کنید.

چگونه لبه های شکسته شده ی نارگیل را طراحی کنیم

قدم اول

به حرف O توجه کنید. لبه ی نارگیل که در تصویر زیر به رنگ آبی مشخص شده و شکل داخل نارگیل را که با رنگ صورتی مشخص شده در حالت انتخاب شده قرار دهید. سپس کلیدهای ترکیبی Ctrl+C را فشرده و بعد از آن کلیدهای ترکیبی Shift+Ctrl+V را بفشارید. در حالیکه هر دو کپی در حالت انتخاب شده هستند به پنل Pathfinder رفته و روی دکمه ی Minus Front کلیک کنید تا لبه ی حلقه ای شکل نارگیل ما بدست آید.

قدم دوم

با استفاده از ابزار Pen (کلید میانبر P) و یا ابزار Line Segment (کلید میانبر \) دو خط مستقیم ، روی حرف O ، در سمت چپ و راست آن بکشید. یک Stroke از ۱۰ تا ۱۶ و یک Gradient نشان داده شده در تصویر زیر را به آنها اضافه کنید. فراموش نکنید که ، روی آیکون Apply gradient across stroke در پنل Gradient کلیک کنید تا این گزینه فعال گردد.

دو مسیر دیگر را با استفاده از همان Gradient و Stroke با مقدار ۱۴pt روی این لبه رسم کنید. مقدار Opacity این دو خط را به مقدار ۶۰ درصد کاهش دهید.

قدم سوم

حالا ، لبه حلقه ای شکلی را که قبلاً ساختیم را انتخاب کنید و خصوصیت Stroke و Fill آنرا در حالت None قرار دهید. با رفتن به منوی Object و کلیک روی Arrange و سپس انتخاب گزینه ی Bring to Front این حلقه را به بالای لایه ها منتقل کنید(کلید میانبر [+Shift+Ctrl).

این لبه را در همان حالت انتخاب نگه داشته ، همچنین ۴ خط دیگری را که رسم کردیم را به این انتخاب اضافه می کنیم. سپس به منوی Object رفته ، Clipping Mask را انتخاب و روی Make کلیک کنید(کلید میانبر Control+7). حالا می توانید مشاهده کنید که لبه ی نارگیل ، صاف نیست و شکسته به نظر میاید. تصویر حاصله را با coconut edge details نامگذاری کنید.

قدم چهارم

این تکنیک را که در سه مرحله ی قبل توضیح دادیم ، بر روی حروف C و S اجرا نمائید و لبه های شکسته شده را ایجاد نمائید.

چگونه به لبه های نارگیل ، جزئیات بیشتری اضافه کنیم

قدم اول

به حرف O توجه کنید. با استفاده از ابزار Pen (کلید میانبر P) و یا ابزار Line Segment(کلید میانبر \) یک دسته خط کوتاه ، در بالای لبه ی نارگیل رسم کنید. یک Stroke با مقدار ۰٫۵pt با استفاده از رنگ خاکستری روشن و Blend Art Brush به آنها اضافه کنید.

همه ی این خطوط را در یک گروه قرار دهید(کلید میانبر Ctrl+G) و یک افکت Gussian Blur با مقدار ۱ پیکسل ، به کل گروه اعمال کنید. نام این گروه را “top lines” گذارده و سپس آنرا داخل گروه “coconut edge details” ، زیر ماسک موجود بکشید.

من یک مقاله کلی در مورد Blend Art Brush ها نوشته ام ، که چطور این براش ها می توانند سودمند باشند. من همیشه این براش ها را در طراحی های خود استفاده می کنم. شما در این مقاله می توانید بفهمید که چطور یک Blend Brush سیاه رنگ ، با سایز ۱۰۰ در ۳ پیکسل بسازید  وآنرا ذخیره کنید.از آنجا که Colorization  براش با Tints تنظیم شده است ، وقتی رنگ خاکستری را به عنوان رنگ Stroke انتخاب می کنید ، براش هم به رنگ خاکستری در می آید.

قدم دوم

حالا ، یک دسته خطوط کوتاه در پایین لبه ی نارگیل بکشید. با استفاده از White And Black Blend Art Brush ها یک Stroke با مقدار ۰٫۵ pt به این خطوط اضافه نمائید. همه ی خطوط را انتخاب و در یک گروه قرار دهید (کلید میانبر Ctrl+G). به تمام گروه ، یک Gaussian Blur با مقدار ۱ پیکسل اضافه کنید. نام این لایه ی گروه شده را با “bottom lines” نامگذاری کرده و آنرا به داخل لایه ی “coconut edge detailes” بکشید و در زیر لایه ی ماسک موجود در پنل لایه ها قرار دهید.

قدم سوم

با استفاده از تکنیک هایی که در مراحل قبل توضیح داده شد ، جزئیات لازم را به لبه ی حروف “C” و “S”  اضافه کنید.

قدم چهارم

در این مرحله ، گوشت نارگیل ما آماده است. همه ی شکل ها و جزئیاتی را که تا اینجا برای گوشت حروف “C” و “S”   ساخته ایم را در حالت انتخاب قرار دهید (به جز چیزهای قهوه ای رنگی که به عنوان پوسته قهوه ای ایجاد کردیم) و دکمه های ترکیبی Ctrl+G را بفشارید تا این اشکال در یک گروه قرار گیرند. حال یک کپی از این لایه ساخته و آنرا روی دو حروف اول قرار دهید تا افکت متن ما کامل شود.

نحوه ی ایجاد الیاف ها در پوسته ی نارگیل

قدم اول

به اولین حرف از متن توجه کنید. با استفاده از ابزار Pen (کلید میانبر P) و یا ابزار Pencil (کلید میانبر N) یک دسته خط و مسیر کوتاه بالا و پایین پوسته ی نارگیل رسم کنید. یک Stroke با مقدار ۲ الی ۳ پیتی با استفاده از قهوه ای تیره و Width Profile 4 در پنل Stroke اضافه کنید. تمامی الیاف را در یک گروه قرار دهید (کلید میانبر Ctrl+G) و در پنل لایه ها ، آنها را در پشت پوسته نارگیل قرار دهید.

قدم دوم

برای ساده کردن کارها ، لایه ی گروه شده ی الیاف را که قبلاً ساخته بودیم ، dublicate کرده و آنرا پشت حرف دیگر C قرار دهید.

همین روند را تکرار کنید و چند تا الیاف به بقیه ی حروف اضافه کنید ، یا اینکه می توانید از همان الیاف مشابه که ساخته اید ، استفاده کنید.

قدم سوم

مسیرهای بیشتری را روی پوسته نارگیل رسم کنید و با استفاده از یک سایه ی روشن تر از قهوه ای و Width Profile 4 ، یک Stroke با مقدار ۲ الی ۳ پیتی به آنها اضافه کنید. تمام این خطوط را در یک گروه قرار دهید و آنها را به زیر الیاف نارگیل ، اما در جلوی پوسته ی نارگیل قرار دهید.

مسیرهای بیشتری را در بالای پوسته ی نارگیل اضافه کنید و با استفاده از سایه ی تیره تر از قهوه ای و Width Profile 4 یک Stroke با مقدار ۲ الی ۳ پیتی به آنها اضافه کنید. این مسیرها را در یک گروه قرار داده و آنها را همچون حروف دیگر ، مابین گوشت نارگیل و پوسته ی نارگیل قرار دهید.

قدم چهارم

برای سرعت بخشیدن به کار ، می توانید یک کپی از همان الیاف ایجاد کرده و روی حرف C دیگر اعمال کنید. همین فرآیند را تکرار کنید و الیاف بیشتری برای بقیه ی حروف ایجاد کنید و یا از حروف مشابه ، کپی گرفته و برای دیگر حروف استفاده کنید.

اضافه کردن هایلایت و سایه ، بر روی افکت متن نارگیل

قدم اول

برای رسم یک مسیر منحنی ، در پایین پوسته ی نارگیل و بین حروف از ابزار Pen (کلید میانبر P) استفاده کنید. با استفاده از White and Black Blend Art Brush یک Stroke با مقدار ۲pt به آنها بدهید. سپس یک Gaussian Blur با مقدار ۱ پیکسل اضافه کنید. مقدار Blending Mode را روی Soft Light تنظیم و مقدار Opacity را روی ۶۰ درصد تنظیم کنید.

قدم دوم

برای رسم یک بیضی در مرکز حروف C و S از ابزار Ellipse (کلید میانبر L) استفاده کنید. آنها را با یک Radial Gradient سفید و مشکی معمولی پر کنید ، سپس Blending Mode را با Multiply و مقدار Opacity را با ۵۰ درصد تنظیم کنید. این بیضی ها را زیر گوشت نارگیل ، اما جلوی پوسته ی نارگیل قرار دهید.

نحوه ی ایجاد برگ در اطراف افکت متن نارگیل

قدم اول

برای رسم سه عدد خط و مسیری که در تصویر زیر نشان داده شده است ، از ابزار Pen (کلید میانبر P) استفاده کنید. در پنل Stroke مقدار Stroke را با ۶pt و Profile را روی Width Profile 1 تنظیم کنید. این باعث می شود که آنها شبیه برگهای بلند به نظر بیایند. برای رنگ آمیزی آنها ، از یک Linear Gradient قهوه ای به سبز استفاده کنید و زاویه ی شیب را طوری تنظیم کنید که رنگ قهوه ای در انتهای پایین برگها باشد.

قدم دوم

سه عدد برگ ایجاد شده را در یک گروه قرار داده (کلید میانبر Ctrl+G) و نسخه های اضافه تر ایجاد کنید. شروع به مرتب کردن این برگها در پشت متن کنید. هر چقدر که می خواهید آنها را چرخش داده و برعکس کنید و در جاهایی که دلتان می خواهد قرار دهید.

ساخت سایه در زیر افکت متن نارگیل

قدم اول

برای کشیدن یک بیضی در پایین متن با سایز ۵۵۰ در۲۰ پیکسل و یک بیضی کوچکتر در مرکز متن با سایز ۱۱۰ در ۴ پیکسل از ابزار Ellipse (کلید میانبر L) استفاده کنید. هر دو بیضی را با رنگ سیاه پر کرده ، اما Opacity بیضی بزرگتر را با مقدار صفر درصد تنظیم کنید.

همانطور که هر دو بیضی در حالت انتخاب شده هستند ، به منوی Object رفته ، گزینه ی Blend را انتخاب و روی Blend Options کلیک کنید و Spacing را با Specified Steps و عدد ۲۰ مقدار دهی کنید ، سپس به منوی Object برگردید و گزینه ی Blend را انتخاب و روی Make کلیک کنید (کلید میانبر Alt+Ctrl+B).

قدم دوم

نتیجه ی حاصله از Blend را به عقب لایه ها انتقال دهید ، سپس به منوی Effect رفته ، Blur را انتخاب و روی گزینه ی Gaussian Blur کلیک کنید و مقدار Radius را با عدد ۳ پیکسل مقدار دهی کنید تا یک سایه نرم تر بدست آید. مقدار Opacity را با توجه به پس زمینه ، هر چقدر که احتیاج هست کم کنید. خوب کار تمام شد!

تبریک! طراحی متن به اتمام رسید

یک Gradient رنگی از رنگ فیروزه ای به رنگ آبی اضافه کنید. این نوع طراحی متن شما را به یاد تعطیلات گرمسیری خواهد انداخت.

امیدوارم از این آموزش لذت برده باشید و تکنیک های جدیدی را که می توانید در پروژه های آینده اعمال کنید یاد گرفته باشید.

لطفاً نظرات و پیشنهادات خود را در مورد این آموزش با ما در میان بگذارید

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای مورد نیاز با * مشخص شده اند.پر کردن این فیلد ضروری است *

کانال تلگرام بهزاد دیزاین

به کانال ما بپیوندید

عضو شدن
بستن