چگونه یک افکت متن ایزومتریک را در Adobe Illustrator ایجاد کنیم

در این آموزش شما خواهید آموخت که چگونه یک افکت متن ساده ایزومتریک را در Adobe Illustrator ایجاد کنید. برای شروع، شما یاد خواهید گرفت چگونه یک تکه ساده از متن ایجاد کنید و چگونه آن را با استفاده از ابزار ۳D Extrude And Bevel به یک شی سه بعدی تبدیل کنید. بعد، شما یاد خواهید گرفت که چطور یک دسته از اشکال با ویژگی های مشابه را به سرعت انتخاب و آنها را به مسیرهای ترکیبی تبدیل کنید. در نهایت شما خواهید آموخت که چگونه اشکال خود را رنگ و سازماندهی کنید، چگونه یک پس زمینه ساده ایجاد کنید و چگونه یک سایه دقیق را با استفاده از Effect Transform ایجاد نمائید.

ایجاد یک سند جدید همراه با متن

۱- قدم اول

برای ایجاد سند جدید کلیدهای ترکیبی Ctrl+N را فشار دهید. از قسمت Units لیست کشویی را باز کرده و گزینه pixels را برگزینید. در قسمت Width عدد ۸۵۰ و در قسمت Height عدد ۶۰۰ را وارد کرده و سپس روی Advanced یا More Settings را کلیک کنید. از قسمت Color Mode مقدار RGB را انتخاب کنید، از قسمت Raster Effectss گزینه Screen 72ppi انتخاب و روی دکمه Create Document کلیک نمائید. حالا به منوی Edit رفته گزینه Preferences و سپس Units را انتخاب کنید. سه گزینه General , Stroke , Type را روی Pixels تنظیم کنید.

۲- قدم دوم

ابزار Type را انتخاب کنید(کلید میانبر T) و به پنل Character توجه کنید(اگر این پنل قابل مشاهده نبود از منوی Window گزینه ی Type و سپس Character را برگزینید). فونت Silkscreen Expanded Font را انتخاب و سایز آنرا با عدد ۲۰۰px تنظیم نمائید. به صفحه طراحی خود برگردید و روی آن کلیک کنید. متن خود را تایپ کرده و رنگ آنرا با مقادیر R=251 G=137 B=100 مقدار دهی نمائید.

نحوه افزودن یک افکت سه بعدی و توسعه آن

۱- قدم اول

مطمئن شوید که متن شما در حالت انتخاب شده باشد، سپس به منوی Effect رفته ۳D را انتخاب و یعد روی گزینه Extrude & Bevel کلیک نمائید. روی دکمه More Options کلیک کنید، تمام مقادیر و خصوصیاتی که در تصویر زیر نشان داده شده است را وارد کنید و روی دکمه Ok کلیک کنید. در پایان همه چیز باید مشابه تصویر زیر باشد.

۲- قدم دوم

روی متن سه بعدی کلیک کنید تا در حالت انتخاب شده باشد، سپس به منوی Object رفته و گزینه Expand Appearance را برگزینید. اطمینان حاصل کنید که کلیه اشکال حاصله در حالت انتخاب شده باشند ، حالا سه بار روی کلید های میانبر Shift+Ctrl+G ضربه بزنید تا از شر تمامی اشکال در یک گروه قرار داده شده خلاص شوید. حالا به پنل Layers رفته و لایه موجود را با کلیک روی مثلث کوچک باز کنید. شما باید یک دسته از اشکال را که در تصویر زیر نشان داده شده است را داشته باشید.

چگونه متن خود را رنگ کرده و سازماندهی کنیم

۱- قدم اول

ابزار Selection را انتخاب کرده (کلید میانبر V) و همه ی اشکالی که قسمت بالای متن سه بعدی ما را تشکیل داده است را انتخاب کنید. به منوی Object رفته Compound Path را انتخاب و روی گزینه Make کلیک کنید.(یا از کلید میانبر Ctrl+8 استفاده نمائید تا اشکال شما را به مسیرهای ترکیبی تبدیل کند). اطمینان حاصل کنید که اشکال ترکیب شده شما در حالت انتخاب شده باشند، با استفاده از کلیدهای ترکیبی {+Shift+Ctrl اشکال را به بالاترین قسمت لایه ها انتقال داده و به پنل Appearance بروید(در صورت فعال نبودن این پنل به منوی Window رفته گزینه Appearnce را برگزینید).

ابتدا رنگ فعلی را با مقادیر R=255 G=200 B=0 پر کنید و سپس Stroke را انتخاب کنید. رنگ آنرا با مقادیر R=46 G=58 B=58 تنظیم کرده و سپس روی Stroke کلیک کنید تا پنجره تنظیمات مربوطه باز شود. مقدار Weight را به ۴px افزایش دهید و فراموش نکنید که دکمه Round join را از قسمت Corner فعال نمائید.

۲- قدم دوم

به پنل لایه ها توجه کنید ، لایه موجود را باز کنید ، مسیر ترکیبی ساخته شده در مرحله قبل باید در بالاترین قسمت قرار گرفته باشد. نام این لایه را به “Top” تغییر دهید سپس روی علامت چشم کنار لایه کلیک کنید تا این لایه invisible و پنهان شود. حالا شما باید تمام اشکال هایی را که پایه و اساس متن ۳D تان را تشکیل می دهند، انتخاب کنید. با استفاده از ابزار انتخاب Selection (کلید میانبر V) تنها یکی از این شکل ها را انتخاب کنید و به منوی Select رفته گزینه Same سپس روی Appearance کلیک کنید. این عمل اساساً تمام اشکال را با خصوصیات ظاهری مشابه که در صفحه طراحی تان موجود است را انتخاب می کند.

هنگامی که تمام اشکال انتخاب شده است ، آنها را به یک مسیر ترکیبی جدید تبدیل کنید با استفاده از کلید ترکیبی Ctrl+8. بعد از تبدیل اطمینان حاصل کنید که این مسیر جدید در حالت انتخاب شده باشد، رنگ موجود در این مسیر را با مقادیر R=0 G=0 B=0 که رنگ مشکی است مقدار دهی کنید و این لایه را به عقب لایه ها منتقل کنید با استفاده از کلیدهای ترکیبی }+Shift+Ctrl.

به پنل لایه ها برگردید و به سمت پایین لایه ها بروید تا مسیر ترکیبی جدید ساخته شده در این مرحله را ببینید. نام آنرا به “Base” تغییر دهید و سپس آنرا قفل کنید تا بطور تصادفی آنرا حرکت ندهید.

۳- قدم سوم

می توانید از خواندن این مرحله صرف نظر کنید ، زیرا اقدامات زیر ظاهر طرح نهایی شما را تغییر نخواهد داد. منتها اگر بخواهید پنل لایه های خود را تمیز و به خوبی سازماندهی کنید این مرحله را دنبال کنید.

اساساً شما باید تمام اضلاع کناری متن سه بعدی تان را حذف کنید ، زیرا هنگامی که لایه مسیر ترکیبی “Top” به حالت قابل مشاهده بودن یعنی visible برگردد، این قسمتها پشت لایه “Top” پنهان شده و عملاً دیده نخواهند شد ، پس بهتر است که حذف شوند. به سراغ حروف دیگر بروید و حروفی را که نمی خواهید به سادگی با دکمه Delete کیبوردتان حذف کنید. در پایان همه چیز باید مشابه تصویر شماره ۵ باشد.

رنگ کردن و سازماندهی قسمت های جانبی متن سه بعدی

۱- قدم اول

یکی از آن اشکال قهوه ای روشن را انتخاب کنید و به منوی Select بروید.گزینه Same را انتخاب و سپس روی Fill Color کلیک کنید تا بقیه اشکال مشابه با همان رنگ انتخاب شوند. اطمینان حاصل کنید که تمام اشکال با رنگ مشابه انتخاب شده باشند ، حالا به پنل Appearance توجه نمائید.

رنگ موجود را با مقادیر R=0 G=173 B=236 پر کنید و سپس Stroke را انتخاب کنید. رنگ آنرا با مقادیر R=46 G=58 B=58 پر کنید سپس روی Stroke کلیک کنید تا پنجره تنظیمات باز شود. قسمت Weight را به ۴px افزایش دهید و فراموش نکنید که در قسمت Corner دکمه Round Join را فعال نمائید.

۲- قدم دوم

یکی از اشکال قهوه ای باقیمانده را انتخاب و دوباره به منوی Select رفته گزینه Same و سپس روی Fill Color کلیک کنید. اطمینان حاصل کنید که تمام اشکال باقیمانده انتخاب شده اند ، حالا به پنل Appearance بازگردید.

رنگ موجود یعنی قسمت Fill را با مقادیر R=252 G=130 B=119 پر کنید و سپس Stroke را انتخاب کنید. رنگ Stroke را با مقادیر R=46 G=58 B=58 پر کنید و روی گزینه Stroke کلیک کنید تا پنجره تنظیمات بازشود. قسمت Weight را به ۴px افزایش دهید و فراموش نکنید که در قسمت Corner روی دکمه Round Join کلیک کنید.

اضافه کردن پس زمینه و یک سایه ساده

۱- قدم اول

با استفاده از ابزار Rectangle (کلید میانبر M)، روی صفحه طراحی کلیک کرده و یک مستطیل در ابعاد ۶۰۰×۸۵۰ px ایجاد کنید. مطمئن شوید که این مستطیل تمام صفحه طراحی شما را می پوشاند. حالا مقادیر R=0 G=173 B=236 را برای رنگ کردن این مستطیل وارد کنید.

۲- قدم دوم

به پنل لایه ها بروید و لایه ای را که به نام “Base” ساخته بودیم را آنلاک کنید تا لایه آزاد شود. این لایه را در حالت انتخاب قرار دهید وبه پنل Appearance بروید.

حالت Blending Mode را به Soft Light تغییر دهید و سپس به منوی Effect رفته Path را انتخاب و روی گزینه Offset Path کلیک کنید. عدد ۲ را درقسمت Offset وارد کرده و گزینه Round را از فیلد Joins برگزینید و روی دکمه Ok کلیک کنید. حالا به منوی Effect رفته گزینه ی Distort & Transform را برگزینید و سپس روی Transform کلیک کنید. در قسمت Move اهرم Horizontal را به روی مقدار ۰٫۲px بکشید، مقدار ۱۰۰ را در پایین پنجره قسمت Copies وارد نموده، روی دکمه Ok کلیک کنید. خوب تمام شد…

تبریک دوست من… شما این پروژه رو به اتمام رسوندی

خوب چیزی که ساختیم باید مشابه تصویر زیر شده باشه ، امیدوارم از این آموزش لذت برده باشید و بتونید این تکنیک ها رو در پروژه های آینده تون استفاده بکنید.

راحت باشید و طرح دلخواه تون رو هر جور که دوست دارین تغییر و تحول بدین این بستگی به خلاقیت خودتون داره…

لطفاً نظرات و پیشنهادات خودتون رو در مورد این آموزش با ما درمیون بگذارین

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای مورد نیاز با * مشخص شده اند.پر کردن این فیلد ضروری است *

کانال تلگرام بهزاد دیزاین

به کانال ما بپیوندید

عضو شدن
بستن