چگونه آیکون‌های فلت الهام گرفته از طبیعت را در ادوبی ایلوستریتور بسازیم

در تابستان، همه چیز در اوج شکوفایی خود است و مردم از روزهای گرم و آفتابی لذت میبرند و طولانی‌ترین و قدرتمندترین روز سال را جشن می‌گیرند: تحول و شروع تابستان که در سنت ویکان، به آن لیتا گفته میشود.

در این آموزش، می‌خواهیم یک سری آیکون‌ ساده و جذاب بسازیم که مختص عناصری هست که با طبیعت و جشن‌های نیمه تابستان پیوند دارد. از شکل‌های ساده و عملکردهای مختلفی در ادوبی ایلوستریتور استفاده می‌کنیم تا روند جامع و لذت‌بخشی را طی کنیم. 

لیتا را به چندین روش‌ متفاوت جشن میگیرند و عموما به طبیعت اختصاص داده می‌شود. برخی از افراد محراب‌هایی می‌سازند که به عناصر فصلی مانند گل‌های تابستانی، عناصر مربوط به خورشید، شمع و محصولات کاشتی مزین شده است، و نور و انرژی خورشید را ستایش می‌کنند. آیکون‌هایی که در این آموزش هست بازتاب‌ دهنده‌ی این نمادها و عناصر اختصاص داده شده به تابستان، طبیعت و لیتا خواهند بود!

شروع کنیم!

۱٫ یک آیکون توت بسازید

۱- قدم اول

اولین المان ما، یک دسته توت رسیده روی یک شاخه هست. ابزار Elipse Tool را با فشردن کلید L انتخاب کنید و با کشیدن یک دایره قرمز 15 در ۱۵ پیکسل ساختار اولیه‌ی توت را ایجاد کنید.

رنگ صورتی کمرنگ را انتخاب کنید و برای هایلایت، دایره‌ای به ابعاد 5 در ۵ پیکسل در بالای توت بکشید. دایره کوچکتری را کمی پایینتر اضافه کنید تا با این کار توت براق‌تر جلوه کند.

در نهایت، تمام المان‌ها را انتخاب و با هم در یک گروه (Control-G) قرار دهید.

۲- قدم دوم

حالا یک ساقه یا شاخه به آن اضافه می‌کنیم. ابزار Line Segment را با فشردن کلید \ انتخاب کنید، با نگه داشتن Shift، خطی عمودی به ارتفاع۳۵ پیکسل رسم کنید. می‌توانید اندازه خط را از پنل کنترل در بالا قسمت H تنظیم کنید. رنگ خط حاشیه را از پنل رنگ روی قهوه‌ای تیره قرار دهید.

به پنل Stroke بروید و از آنجا قطر خط را بر روی ۲ پیکسل تنظیم کنید، و سرخط Cap و گوشه Corner را بر روی Round Cap و Round Join تنظیم کنید تا سر خطوط گرد شود.

۳- قدم سوم

حالا ابزار Arc را بردارید و یک ساقه کوتاه به سمت چپ اضافه کنید. قطر خط را بر روی ۱٫۵ پیکسل تنظیم کنید و مانند قبل، سر خطوط Cap وگوشه‌ها Corners را بر روی Round Cap و Round Join تنظیم کنید.

یک ساقه‌ی دیگر اضافه کنید و بر روی هر دوی آنها، کپی‌هایی از توت قرمز، با اندازه‌هایی متفاوت قرار دهید.

۴- قدم چهارم

حالا یک جفت برگ می‌کشیم. با استفاده از ابزار Ellipse با فشردن کلید (L) یک بیضی با ابعاد 9 در ۲۰ پیکسل ایجاد کنید. ابزار Direct Selection را با فشردن کلید (A) بردارید، نقاط لنگر بالا و پایین را انتخاب کنید و با استفاده از دکمه Convert selected anchor points to corner ، گوشه‌های برگ را نوک‌دار کنید. این قابلیت را می‌توانید در پنل کنترل در بالا پیدا کنید.

۵- قدم پنجم

حالا میخواهیم یک رگه میانی به برگ اضافه کنیم. با استفاده از Line Segment بواسطه فشردن کلید (\) یک خط عمودی بکشید و رنگStroke آنرا به سبز تیره تغییر دهید. در پنل Stroke، مقدار Weight را بر روی ۱pt تنظیم کنید و Profile را بر روی Width Profile 1 قرار دهید. بدین صورت گوشه‌های خط را باریک و نوک‌دار می‌کنید.

۶- قدم ششم

عناصر برگ را با هم در یک گروه قرار بدهید. این کار را با فرمان Group بواسطه فشردن کلید (Control+G) انجام دهید. کمی آنرا بچرخانید و به شاخه متصل کنید.

۷- قدم هفتم

حالا ساختار آیکون را ایجاد میکنیم! ابزار خود را به ابزار Polygon تغییر دهید و تعداد اضلاع را روی 8 قرار دهید و یک هشت ضلعی 80 در ۸۰ پیکسل به رنگ بژ ایجاد کنید.

حالا عناصر را همتراز میکنیم. توت‌ها و چند ضلعی را انتخاب کرده و برروی هشت ضلعی دوباره کلیک کنید تا به Key Object تبدیل شود (انتخاب ضخیم‌تری را به دور آن شکل خواهید دید). به پنل Align بروید و بر روی Horizontal Align Center کلیک کنید تا هر دو المان را کاملا هم‌تراز کنید.

۸- قدم هشتم

حالا آیکون را با افزودن یک سایه ی بلند و جذاب تمام می‌کنیم. با ابزار Rectangle بواسطه فشردن کلید (M) یک مستطیل 60 در ۷۰ پیکسل به رنگ بژ روشن بسازید. در پنل شفافیت Transparency، حالت ترکیبی را بر روی Multiply قرار بدهید.

کلید Shift را نگه دارید و با استفاده از ابزار Selection بواسطه فشردن کلید (V) مستطیل را 45 درجه بچرخانید. با چندین بار فشردن کلید ]+Control و یا با جابجا کردن آن در پنل لایه‌ها بطور دستی، آنرا بین توت‌ها و پایه آیکون قرار دهید.

موقعیت سایه را بطوری تنظیم کنید که با گیاه تناسب داشته باشد. با استفاده از ابزار اضافه کردن نقطه لنگر (+) Add Anchor Point Tool وابزار Direct Selection بواسطه فشردن کلید (A)، نقاط را جابجا کنید و در پشت گیاه پنهان کنید.

۹- قدم نهم

در پایان لازم است سایه‌ای را که خارج از پایه‌ی آیکون هست حذف کنیم. ۸ ضلعی را با زدن Control+C کپی میکنیم و آن را در بالای همه لایه‌ها قرار میدهیم. برای این کار Control+F را بر روی صفحه کلید می‌فشاریم. کلید {+Shift+Control را با هم بزنید و لایه را به بالای لایه‌ها بیاورید. کپی و سایه را انتخاب کنید، کلیک راست را بزنید و با فرمان Make Clipping Mask سایه در داخل ۸ ضلعی ماسکه خواهد شد. بدین ترتیب آیکون ایجاد میشود. حالا هنوز میتوانیم مقدار سایه را در صورت نیاز در ماسک چیده شده تنظیم کنیم. این کار را میتوانیم با انتخاب پنل لایه ها یا ابزار Direct Selection بواسطه فشردن کلید (A) انجام دهیم

حالا آیکون بعدی را ایجاد می‌کنیم.

۲٫ یک آیکون قارچ بسازید

۱- قدم اول

ایجاد طرح قارچ را از کلاه آن آغاز میکنیم. از ابزار Ellipse با فشردن کلید (L) استفاده میکنیم تا بیضی قرمزی با ابعاد 40 پیکسل در ۱۰ پیکسلایجاد کنیم. ابزار Direct Selection را با فشردن کلید (A) برمیداریم و نقطه لنگر بالایی را انتخاب میکنیم. دسته‌های هر نقطه را با حرکت آنها به سمت هم در مرکز کوتاه تر میکنیم، و بالای شکل را نوک‌دار میکنیم.

در حالیکه که نقطه هنوز انتخاب شده است، کلید Enter را میزنیم تا پنجره Move باز شود. مقدار Horizontal را روی صفر پیکسل تنظیم میکنیم و مقدار Vertical را روی 10- پیکسل قرار میدهیم. بر روی OK کلیک کنید تا نقطه 10 پیکسل جابجا شود و یک کلاهک ایجاد کند.

۲- قدم دوم

حالا میخواهیم تنه ی قارچ را ایجاد کنیم. یک شکل بیضی به ابعاد 10 در ۲۵ پیکسل به رنگ بژ با استفاده از ابزار Ellipse بواسطه فشردن کلید (L) رسم کنید. هر دو المان را انتخاب کنید و در حالی که Align to را بروی key object تنظیم کرده اید، بروی horizontal align center کلیک کنید.

۳- قدم سوم

حالا میخواهیم شکل تنه‌ی قارچ را اصلاح کنیم. آنرا انتخاب کنید و در منوی Effect و سپس Warp ، گزینه Arc را انتخاب کنید. مقدارHorizontal Bend را به 10- درصد کاهش دهید و پایین شکل را پهن‌تر کنید. بروی OK کلیک کنید تا افکت اعمال شود، و حالا یک افکت دیگر اعمال میکنیم.

در منوی Effect و سپس در Warp ، گزینه Fish را انتخاب میکنیم. در پنجره‌ای که باز میشود بروی Apply New Effect کلیک کنید و مقدارVertical Bend را بروی 25- % تنظیم کنید، و بدین ترتیب شکل را اندکی برآمده کنید.

۴- قدم چهارم

به منوی Object بروید و گزینه ی Expand Appearance را انتخاب کنید تا افکت اعمال شود. بروی شکل کلیک راست را بزنید و در Arrange گزینه Send to Back را انتخاب کنید. برای قرار دادن آن در زیر کلاهک میتوانید کلیدهای }+Shift-Control را بروی صفحه کلید بزنید.

۵- قدم پنجم

حالا میخواهیم بر روی قارچ چند خال ایجاد کنیم تا جزئیات بیشتری به آن بدهیم. دایره ای با ابعاد ۵ در ۵ پیکسل ایجاد میکنیم و آنرا بروی کناره ی شکل قرمز قرار میدهیم. دایره دیگری در جهت مخالف ایجاد کنید و بخشی از آنرا زیر کلاهک ببرید.

چند خال دیگر با اندازه‌های مختلف ایجاد کنید.

۶- قدم ششم

حال میخواهیم یک سایه ی ظریف در پایین تنه ی قارچ ایجاد کنیم. تنه ی قارچ را انتخاب کنید و Ctrl+C  را بزنید و سپس دوبار Ctrl +F را بزنید تا از آن دو نسخه ایجاد کنید و نسخه بالایی را کمی بالاتر ببرید. این کار را میتوانید با چند بار زدن کلید فلش بالا بر روی صفحه کلید انجام دهید.

دو نسخه ی تنه ی قارچ را انتخاب کنید و از انتخاب Minus Front در پنل Pathfinder استفاده کنید تا شکل ها را برش بزنید. رنگ شکل را تاریک تر کنید تا شبیه سایه ی آن شود.

۷- قدم هفتم

آیکون قارچ را با افزودن پس زمینه آیکون هشت ضلعی و یک سایه ی بلند جذاب تمام میکنیم.

عالی هست. ادامه میدهیم.

۳٫ یک آیکون شمع بسازید

۱- قدم اول

یک رنگ قهوه ای تیره انتخاب کنید و با یک بیضی در ابعاد ۳۰ در ۵ پیکسل ، بالای شمع را ایجاد میکنیم. یک رنگ قهوه ای روشن تر انتخاب میکنیم و بدنه ی شمع را با یک مستطیل به ابعاد 30 در ۳۰ پیکسل با استفاده از ابزار Rectangle بواسطه فشردن کلید M ایجاد میکنیم. بدنه ی شمع را همراه با بخش بالای آن ترکیب میکنیم و اشکال را همتراز میکنیم.

حال بخش بیضوی بالای شمع را انتخاب میکنیم و با نگه داشتن Alt و Shift ، شکل را پایین میکشیم و یک نسخه جدید ایجاد میکنیم. از ابزار Eyedropper (کلید i) استفاده میکنیم تا رنگ بدنه را برداریم و به بیضی پایینی اعمال کنیم، و شکل پایین شمع را ایجاد کنیم.

۲- قدم دوم

از ابزار Rectangle (کلید M) استفاده کنید تا شکل باریک تر با ابعاد 5 در ۲۳ پیکسل ایجاد کنید و با کناره ی چپ بدنه شمع آنرا همتراز کنید. در حالیکه شکل را بصورت انتخاب شده داریم، کلید Enter را میزنیم تا پنجره Move باز شود. مقدار horizontal را بروی 5 پیکسل و مقدارvertical را بروی صفر پیکسل تنظیم میکنیم.

بروی Copy کلیک کنید تا تنه ی دیگری ایجاد کنید. حالا چند بار کلیدهای Ctrl و D را بزنید تا ۵ کپی ایجاد کنید و بدین ترتیب ۷ نسخه از آنرا خواهیم داشت. همه تنه ها را انتخاب کنید و آنها را کمی فشرده کنید ، بطوریکه متناسب با بدنه ی شمع باشد.

۳- قدم سوم

سایز هر شکل را با کم و زیاد کردن ارتفاع مستطیل ها تغییر دهید. سپس همه مستطیل ها را انتخاب کنید و در پنل Pathfinder آنها را یکپارچه Unite کنید، تا به یک شکل واحد تبدیل شوند.

حال میتوانیم ابزار Direct Selection را با کلید (A) انتخاب کنیم و همه ی نقاط پائین شکل یکپارچه شده را انتخاب کنیم. میتوانیم علامت های دایره ای کوچک را در گوشه ها ببینیم که حاکی از امکان Live Corners هست و به ما اجازه میده تا با کلیک و کشیدن بروی این دایره ها گوشه ی شکل های انتخاب شده را کاملا گرد کنیم.

۴- قدم چهارم

حال میخواهیم به شمع شعله اضافه کنیم. از ابزار Ellipse (کلید L) استفاده میکنیم و یک بیضی نارنجی رنگ با ابعاد 5 در ۱۵ پیکسل ایجاد میکنیم. با ابزار Direct Selection (کلید A)، نقطه ی لنگر بالایی را انتخاب میکنیم و از انتخاب Convert در پنل کنترلی بالایی استفاده میکنیم و تا نوک بیضی را نوک دار کنیم.

شعله را پهن تر کنید و نسخه کوچکتری از آنرا در بالای لایه ها قرار دهید و با رنگ زرد روشن آنرا پر کنید. بدین ترتیب برای شعله استایل ایجاد میکنیم و آنرا شبیه دنیای واقعی میکنیم.

۵- قدم پنجم

حالا میخواهیم کار آیکون شمع را با ایجاد پس زمینه آبی روشن و سایه ی بلند تکمیل کنیم.

سه آیکون دیگر داریم که باید ایجاد کنیم. پس ادامه میدهیم.

۴٫ یک آیکون پر بسازید

۱- قدم اول

ابزار Ellipse (کلید L) را بردارید و با رسم یک بیضی قهوه ای روشن با ابعاد 15 در ۴۰ پیکسل، ساختار پر را ایجاد میکنیم. در منوی Effect، در Warp ، گزینه Arc را انتخاب کنید و مقدار Horizontal Bend را روی ۶- ٪ تنظیم کنید و پایین شکل را کمی پهن تر از بالای آن کنید. به منوی Effect بروید و گزینه Expand Appearance را انتخاب کنید تا افکت اعمال شود.

۲- قدم دوم

حالا میخواهیم برای پر شکاف ایجاد کنیم. از ابزار Pen (کلید P) استفاده کنید و یک فلش مثلث شکل همچون شکل قرمز در زیر ایجاد میکنیم. فلش خطی و پر را با هم انتخاب کنید و با استفاده از امکان Minus Front در پنل Pathfinder ، بخشی از پر را ببرید. چند بریدگی دیگر با استفاده از روش ساده ی مشابه ایجاد کنید.

۳- قدم سوم

حالا میخواهیم بخش محوری پر را ایجاد کنیم. از ابزار Line Segment (کلید \) استفاده کنید و با نگه داشتن کلید Shift ، یک خط عمودی در سرتاسر پر بکشید. رنگ قهوه ای تیره تری برای خط حاشیه انتخاب کنید و پهنای Stroke Weight را بروی 2pt تنظیم کنید. پروفایل Profileرا بر روی Width Profile 1 تنظیم کنید تا محور پر نوک دار شود.

۴- قدم چهارم

حالا میخواهیم به پر کمی جزئیات بیشتری اضافه کنیم. ابزار Rectangle (کلید M) را بردارید و یک شکل قهوه ای روشن با ابعاد 15 در ۵ پیکسل ایجاد کنید. بروی ابزار Rotate (کلید R) کلیک دوبل کنید و مقدار زاویه Angle را بروی 30 درجه تنظیم کنید.

کلیدهای Alt و Shift را نگه دارید و شکل را پایین بکشید و یک نسخه از آن ایجاد کنید. رنگ نسخه پایینی را به قهوه ای تیره تر تغییر دهید.

۵- قدم پنجم

نوارها را بروی پر قرار دهید، و نقاط لنگر سمت چپ آنها را در زیر محور قرار دهید. حالا ببینیم چطور میتوانیم بخش هایی که در سمت راست نیاز نداریم را حذف کنیم.

نوارها و پر را با هم انتخاب کنید. ابزار Shape Builder (کلید Shift و M) را بردارید، و ضمن گرفتن کلید Alt، با کلیک بروی بخش هایی که نیاز ندارید آنها را پاک کنید. خیلی عالی. آیکون پر آماده شد. میتوانید با افزودن پس زمینه آبی آیکون و یک سایه ظریف آنرا تکمیل کنید. و حالا میخواهیم که آیکون بعدی را ایجاد کنیم!

۵٫ یک آیکون ماده معدنی بسازید

۱- قدم اول

حالا میخواهیم آیکون یک ماده معدنی را ایجاد کنیم که شبیه یک کریستال درخشان به نظر برسه.

از ابزار Rectangle (کلید M) استفاده کنید و یک شکل آبی با ابعاد 10 در ۴۰ پیکسل ایجاد کنید. کلید Enter را بزنید تا پنجره Move باز شود. مقدار Horizontal را بروی ۱۰ پیکسل قرار دهید و مقدار Vertical را بروی صفر پیکسل قرار دهید. بروی Copy کلیک کنید تا مستطیل دوم را در کنار اولی ایجاد کنید.

کلیدهای Ctrl و D را بزنید تا شکل سوم را ایجاد کنید و روشنی رنگ Fill را تغییر دهید و کاری کنید که اشکال شبیه یک گرادینت به نظر برسند.

۲- قدم دوم

سمت چپ و راست مستطیل ها را کمی فشرده کنید و آنها را از شکل مرکزی باریک تر کنید. هر سه شکل را انتخاب کنید و با زدن کلیدهای Ctrl و C و سپس Ctrl و F آنها را کپی کنید. نسخه های کپی شده را بالا بیاورید و آنها را به بالای گروه مستطیلی اولیه متصل کنید. مستطیل های کپی شده را کوچکتر کنید.

حالا میخواهیم بالای کریستال را ایجاد کنیم. ابزار Direct Selection (کلید A) را بردارید و تمامی نقاط لنگر بالایی را همچون تصویر زیر انتخاب کنید. وارد پنل Align شوید، در بخش Align to ، گزینه Align to Selection را انتخاب کنید و بروی Horizontal Align Centerکلیک کنید تا تمامی نقاط لنگری انتخاب شده یک نقطه شوند و یک مثلث ایجاد شود.

۳- قدم سوم

حالا میخواهیم کریستال را کمی تغییر شکل دهیم تا کمتر متقارن باشد. ابزار Lasso Tool (کلید Q) را انتخاب کنید، نقاط مرکزی پایین کریستال را انتخاب کنید و بروی فلش پایین صفحه کلید چند بار فشار دهید تا آنها را پایین بیاورید. بخش بالایی کریستال را هم تغییر بدهید. با استفاده از ابزارLasso (کلید Q) آنها را انتخاب کنید و نقطه ها را پایین تر بکشید.

۴- قدم چهارم

بخش های کناری ماده معدنی را هم تغییر دهید و نقاط لنگری در هر دو سمت را در جهت مخالف هم جابجا کنید، و بدین ترتیب بخش بالای شکل را پهن تر کنید.

۵- قدم پنجم

حالا میخواهیم یک هایلایت روشن به کریستال اضافه کنیم تا درخشان جلوه کند. از ابزار Rectangle (کلید M) استفاده کنید تا یک سری نوار آبی روشن ایجاد کنید. آنها را بچرخانید و روی کریستال قرار دهید. نوارها و مستطیل مرکزی کریستال را انتخاب کنید و با فشردن کلیدهای Shift و M بروی صفحه کلید ، ابزار Shape Builder را انتخاب کنید. کلید Alt را نگه دارید و بروی بخش هایی که میخواهید حذف کنید کلیک کنید.

عالیست. حالا شبیه سطح یک شیشه به نظر میرسد.

۶- قدم ششم

حالا آیکون کریستال را با افزودن یک پس زمینه آیکون سبز بهمراه یک سایه ی بلند تکمیل میکنیم.

هنوز ساخت یک آیکون دیگر باقی مانده است. پس ادامه میدهیم.

۶٫ یک آیکون گل تابستانی بسازید

۱- قدم اول

آیکون نهایی ما یک گل دوست داشتنی و ساده خواهد بود. از ابزار Polygon استفاده کنید و تعداد Sides را بروی ۸ تنظیم کنید تا یک 8 ضلعیداشته باشید (همچون شکل پس زمینه آیکون) یک شکل قرمز با ابعاد 50 در ۵۰ پیکسل ایجاد کنید.

در منوی Effect ، در Distort & Transform ، گزینه Pucker & Bloat را انتخاب کنید. اسلایدر را به سمت Bloat ببرید و مقدار آنرا بروی 50 درصد تنظیم کنید. در حال حاضر یک شکل شبیه گل داریم.

۲- قدم دوم

به منوی Effect بروید و گزینه Expand Appearance را انتخاب کنید تا افکت اعمال شود. ابزار Ellipse (کلید L) را بردارید و یک دایره نارنجی با ابعاد 15 در ۱۵ پیکسل برای مرکز گل بکشید.

۳- قدم سوم

میتوانید ساقه و برگ ها را از اولین آیکونی که ساختیم کپی کنید (ساقه و برگ آیکون توت) و رنگ ساقه را به سبز تغییر دهید.

ساقه را به گل متصل کنید و با فشردن کلیدهای }+Shift+Ctrl  آن را به عقب ببرید.

۴- قدم چهارم

آیکون گل را با قرار دادن یک پس زمینه بژ با یک سایه بلند جذاب آنرا تکمیل کنید.

تبریک … ست آیکون های فلت ویکان آماده شدند.

کاری عالی انجام دادیم. شما یاد گرفتید که این مجموعه آیکون های تابستانی و الهام گرفته از طبیعت را با استفاده از اشکال و امکاناتی ساده در نرم‌افزار ایلوستریتور ایجاد کنید. امیدوارم در این آموزش نکات و ترفندهای مفیدی کسب کرده باشید، برای پروژه های آینده بتوانید از آن استفاده کنید و به شما کمک کند تا هر آیکون و گرافیک فلتی ایجاد کنید.

لذت ببرید!

اگر دوست داشتید میتونید نظراتتون رو در مورد این آموزش با ما به اشتراک بگذارید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای مورد نیاز با * مشخص شده اند.پر کردن این فیلد ضروری است *

کانال تلگرام بهزاد دیزاین

به کانال ما بپیوندید

عضو شدن
بستن