ساخت Progress Bar با نرم افزار ایلوستریتور

در این مقاله ، شما نحوه ی ساخت یک Progress Bar در نرم افزار ایلوستریتور را گام به گام خواهید آموخت. این مطلب برای دوستانی که میخواهند وارد دنیای طراحی رابط کاربری شوند و به اصطلاح طراحی UI انجام دهند خیلی مناسب و کاربردی خواهد بود. تکنیک های توضیح داده شده در این مقاله ، شما را در ساخت و پیاده سازی ایده هایتان یاری خواهد کرد. برای ساخت شکل اصلی ، از چند تا ابزار ساده به همراه افکت Transform و از امکانات Pathfinder استفاده خواهیم کرد. از برخی تکنیک های ساده و تعدادی افکت سایه برای ساخت شکل های وکتور برای ایجاد جزئیات کار بهره خواهیم برد. در پایان کار نیز ، یک متن ساده و یک چک مارک ساده به طرح اضافه خواهیم کرد.

قدم اول

نرم افزار ایلوستریتور را باز کرده و برای ایجاد یک سند جدید ، کلیدهای ترکیبی Ctrl+N را بفشارید. در فیلد Width عدد ۶۰۰ و در فیلد Height عدد ۲۰۰ را وارد کرده و روی دکمه ی Advanced و یا More Settings کلیک کنید. قسمت Color Mode را روی RGB ، فیلد Raster Effect را با ۷۲ و اگر از ورژن جدید نرم افزار ایلوستریتور استفاده می کنید بدون اینکه به چیز دیگری دست بزنید روی دکمه ی Create Documents کلیک کنید ، ولی اگر از ورژن قدیمی ایلوستریتور استفاده می کنید ، حتماً تیک گزینه ی Align New Objects To Pixel Grid را غیر فعال کنید ، سپس روی دکمه ی Ok کلیک کنید.

به منوی View رفته و روی Show Grid کلیک کنید تا گراید ها در صفحه طراحی فعال شوند. دوباره به همان منوی View رفته و این بار ، روی گزینه ی Snap To Grid کلیک کنید تا خاصیت چسبندگی به گرایدها فعال شود. این تنظیمات به شما کمک خواهند کرد که راحت تر طراحی کنید. ما در هر یک پیکسل به یک گراید احتیاج خواهیم داشت ، برای همین به منوی Edit بروید ، Preferences را انتخاب و روی Guides & Grid کلیک کنید. در هر دو فیلد Gridline و Subdivisions ، عدد ۱ را وارد کرده و روی Ok کلیک کنید. همچنین شما می توانید برای مشاهده ی پیش نمایش و ابعاد اشکال خود ، پنل Info را باز کنید ، که برای فعال کردن این پنل ، می توانید به منوی Window رفته و روی Info کلیک کنید. فراموش نکنید که واحد اندازه گیری را روی پیکسل تنظیم کنید ، برای این کار به منوی Edit رفته ، Preferences را انتخاب و روی Units کلیک کنید. هر سه گزینه ی را روی Pixels تنظیم کرده ، روی Ok کلیک کنید.

قدم دوم

با پس زمینه شروع می کنیم. با استفاده از ابزار Rectangle ، که با کلید M فعال می شود ، یک مستطیل به اندازه ی صفحه طراحی ایجاد میکنیم و با رنگ R=235 G=235 B=235 پر می کنیم. پنل Appearance را باز کنید ، اگر این پنل را مشاهده نمی کنید به منوی Window رفته و روی Appearance کلیک کنید. در این پنل ، با استفاده از دکمه ی Add New Fill که در پایین این پنل قرار دارد ، یک لایه ی Fill دیگر اضافه کنید. این لایه ی Fill را در حالت انتخاب قرار داده و یک Radial Gradient با خصوصیات نشان داده شده در تصویر زیر را به آن اضافه کنید. شماره ی صفر زرد رنگ باید روی Opacity صفر تنظیم شود. دقت کنید که مستطیل شما هنوز در حالت انتخاب شده قرار داشته باشد ، دوباره به پنل Appearance بازگشته و سومین لایه ی Fill را توسط دکمه ی Add New Fill به آن اضافه نمائید. آنرا با رنگ سیاه پرکرده ، Blending Mode را روی Multiply و مقدار Opacity را روی ۴ درصد تنظیم نمائید. حال به منوی Effect رفته ، Artistic را انتخاب و روی Film Grain کلیک کنید. مقادیر در تصویر زیر را وارد کنید و روی دکمه ی Ok کلیک کنید. به پنل Layers بروید و این لایه را توسط کلیک روی علامت قفل ، Lock کنید تا به اشتباه ، این لایه را جابجا یا انتخاب نکنید.

قدم سوم

با استفاده از ابزار Rectangle (کلید میانبر M) ، یک مستطیل با ابعاد ۴۲۵ در ۷ پیکسل ایجاد کنید و با رنگ مشکی پر کنید. اگر نمی توانید روی صفحه طراحی چیزی رسم کنید ، به پنل لایه ها رفته و روی Create New Layer کلیک کنید تا یک لایه ی جدید ساخته شود ، حالا می توانید به راحتی مستطیل را رسم کنید. بعد ، ابزار Ellipse را با زدن کلید L فعال کرده و یک دایره ی ۲۷ در ۲۷ پیکسل رسم کنید. داخل آنرا با رنگ R=205 G=205 B=205 پر کرده و همچون تصویر شماره ی ۲ به منوی Effect رفته ، Distort & Transform را انتخاب و روی Transform کلیک کنید. تنظیمات موجود در تصاویر زیر را وارد کرده و روی دکمه ی Ok کلیک کنید ، سپس به منوی Object رفته ، و روی Expand Appearance کلیک کنید.

قدم چهارم

به منوی View رفته و Snap to Grid را غیر فعال کنید. سپس به منوی Edit بروید ، Preferences را انتخاب و روی General کلیک کنید تا چک کنیم که حتماً گزینه ی Keyboard Increment با عدد ۱ پیکسل مقدار دهی شده باشد. همه ی دایره ها و مستطیلی که ساختیم را انتخاب کنید و پنل Pathfinder را باز کنید (کلید میانبر Shift+Ctrl+F9) و روی دکمه ی Unite کلیک کنید. شکل حاصله را انتخاب و دو کپی از آن ایجاد کنید ، برای این منظور کلیدهای ترکیبی Ctrl+C را بزنید ، سپس کلید ترکیبی Ctrl+F را دوبار بزنید تا دو کپی دقیقاً روی همدیگر ایجاد شوند. بالاترین کپی را انتخاب و توسط کلیدهای جهت نمای کیبورد به اندازه ۱ پیکسل به پایین حرکت دهید. حال هر دو کپی را انتخاب و روی دکمه ی Minus Front در پنل Pathfinder کلیک کنید. شکل حاصله را با رنگ مشکی پر کرده و Opacity آنرا با مقدار ۲۰ درصد تنظیم کنید.

قدم پنجم

همه اشکالی که در مرحله قبل ساختیم را در انتخاب کنید و به منوی Object رفته ، Path را انتخاب و روی Offset Path کلیک کنید. مقدار ۳- پیکسل را در فیلد Offset وارد کرده ، روی دکمه ی Ok کلیک کنید. شکل حاصله را با Linear Gradient ، که در تصویر زیر نشان داده شده است پر کنید و توسط کلیدهای ترکیبی {+Shfit+Ctrl ، این لایه را به بالای لایه ها انتقال دهید.

قدم ششم

شکل اصلی که در قدم چهارم ساختیم را در حالت انتخاب قرار داده ، به منوی Effect بروید. Stylize را انتخاب و روی Drop Shadow کلیک کنید. اطلاعات نشان داده شده در پنجره سمت چپ تصویر زیر را وارد کنید و روی Ok کلیک کنید. دوباره به منوی قبلی بازگشته و این بار تنظیمات پنجره ی وسطی را وارد کنید و روی دکمه Ok کلیک کنید (اگر پنجره ای باز شد که حاوی دکمه ی Apply New Effect بود ، روی این دکمه کلیک کنید). یکبار دیگر به منوی قبلی بازگردید و این بار تنظیمات پنجره ی سمت راست ، در تصویر زیر را وارد کنید.

قدم هفتم

شکلی را که در قدم پنجم ساختیم را در حالت انتخاب قرار داده و دو کپی از روی آن بسازید. برای این منظور ، کلید ترکیبی Ctrl+C را فشرده ، سپس کلید ترکیبی Ctrl+F را دوبار بفشارید تا دقیقاً دو کپی ، روی این شکل ساخته شود. بالاترین کپی را انتخاب و توسط کلید جهت نمای کیبورد ، به اندازه ی ۱ پیکسل به سمت پایین حرکت دهید.حال ، هر دو کپی را انتخاب و به پنل Pathfinder بروید و روی دکمه ی Minus Front کلیک کنید. شکل حاصله را با رنگ سفید پر کنید.

قدم هشتم

شکلی که در قدم پنجم ، ساختیم را در حالت انتخاب قرار دهید و دو کپی از روی آن بسازید. برای این کار کلید ترکیبی Ctrl+C را زده ، سپس دو بار کلیدهای ترکیبی Ctrl+F را بفشارید. بالاترین کپی را انتخاب و به اندازه ی ۱ پیکسل به سمت بالا حرکت دهید. هر دو کپی را در حالت انتخاب قرار داده و در پنل Pathfinder روی دکمه ی Minus Front کلیک کنید. شکل حاصله را با رنگ مشکی پر کرده و مقدار Opacity را روی ۲۰ درصد تنظیم نمائید.

قدم نهم

شکلی که در قدم پنجم ساختیم را در حالت انتخاب قرار داده ، به منوی Effect بروید. Stylize را انتخاب و روی Drop Shadow کلیک کنید. اطلاعاتی که در پنجره سمت چپ تصویر زیر نشان داده شده است را وارد کرده و روی دکمه ی Ok کلیک کنید. دوباره به منوی Effect رفته و این بار اطلاعات پنجره ی سمت راست را وارد کنید.

قدم دهم

رنگ را با کد رنگ R=70 G=70 B=70 تنظیم کنید و ابزار Type را بردارید (کلید میانبر T). همچون تصویر زیر ، اعداد ۱ تا ۵ را تایپ کنید. می توانید از فونت Maiandra GD با سایز ۱۱pt استفاده کنید. دقت کنید که تمامی شماره ها در حالت انتخاب باشند ، سپس به منوی Effect رفته ، Stylize را انتخاب و روی Drop Shadow کلیک کنید. تنظیمات نشان داده شده در تصویر شماره یک را وارد کرده و روی دکمه ی Ok کلیک کنید. در ادامه ، با ابزار Type چند تا متن ، مثل تصویر شماره دو ، به طرح اضافه می کنیم. برای این متن ها از فونت Sakkal Majalla و سایز ۱۵pt می توانید استفاده کنید. همه ی متن ها را در حالت انتخاب قرار داده و به منوی Effect بروید. Stylize را انتخاب و روی Drop Shadow کلیک کنید. تنظیمات نشان داده شده در تصویر شماره ی دو را وارد و روی دکمه ی Ok کلیک کنید.

قدم یازدهم

خصوصیت Snap to Grid را با رفتن به منوی View و سپس کلیک بر روی این گزینه فعال کنید. ابزار Rectangle را بردارید (کلید میانبر M) و یک مستطیل ، با ابعاد ۳ در ۶ پیکسل رسم کنید و رنگ آن را با کد رنگ R=57 G=181 B=74 تنظیم نمائید. با همین ابزار Rectangle ، یک مستطیل دیگر با ابعاد ۸ در ۳ پیکسل رسم کرده و همچون تصویر شماره ی دو، در جای مناسب خود قرار دهید. هر دو مستطیل را در حالت انتخاب قرار داده و روی دکمه ی Unite در پنل Pathfinder کلیک کنید. شکل حاصله را در حالت انتخاب قرار داده ، به منوی Object بروید. سپس Transform و بعد روی Rotate کلیک کنید. مقدار ۴۵ درجه را وارد کرده ، روی دکمه ی Ok کلیک کنید.

قدم دوازدهم

شکلی که در مرحله قبل ساختیم را در حالت انتخاب قرار داده ، به منوی Effect بروید. Stylize را انتخاب ، روی Rounded Corners کلیک کنید. مقدار ۱ را در radius وارد کرده ، روی Ok کلیک کنید ، سپس به منوی Effect رفته ، Stylize را انتخاب و روی Drop Shadow کلیک کنید. تنظیمات نشان داده شده در تصویر زیر را وارد کنید و روی دکمه ی Ok کلیک کنید. به پنل Pathfinder رفته و یک Stroke به این شکل اضافه کنید. سایز این Stroke را عدد ۱ قرار دهید و رنگ آن را با کد رنگ R=3 G=106 B=58 تنظیم نمائید. در نهایت ، می توانید این چک مارک را مانند تصویر شماره دو در جای مناسب قرار دهید. فراموش نکنید که اعداد ۱ و ۲ پاک کنید.

نتیجه

طراحی به اتمام رسید. طرح شما باید چیزی مشابه تصویر زیر شده باشد. این طرح ، یک نمونه عالی برای طراحی رابط کاربری یا به اصطلاح UI است که به راحتی قابل تنظیم و ویرایش است. خوب ، حالا که با چند تا تکنیک دیگر آشنا شدید ، سعی کنید خودتان دست به کار شوید و UI دلخواه خودتان را پیاده سازی کنید.

لطفاً نظرات و پیشنهادات خودتان را در مورد این مقاله با ما در میان بگذارید ، نظرات شما باعث دلگرمی ماست

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای مورد نیاز با * مشخص شده اند.پر کردن این فیلد ضروری است *

کانال تلگرام بهزاد دیزاین

به کانال ما بپیوندید

عضو شدن
بستن